SANSWISS – czym jest bateria termostatyczna?

Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Jest szereg nowoczesnych rozwiązań, jakie to zapewniają. Zalicza się do nich bateria termostatyczna – jak działa i czym się charakteryzuje?

Remontując łazienkę, trzeba podjąć wiele decyzji związanych z tym, jakie będzie w niej wyposażenie. Przez mnogość dostępnych propozycji wybór nie zawsze będzie prosty. Urządzenia sanitarne i armatura do najtańszych nie należą, więc część osób szuka oszczędności. Czasem jest to dobry trop, zwłaszcza kiedy potrzebne jest coś tymczasowego, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze produkty z niższej półki cenowej zapewnią pełnię komfortu. Przykładem są baterie łazienkowe. Teoretycznie podstawowa funkcja każdej z nich jest taka sama, ale nie zawsze bateria zapewni odpowiedni komfort. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest bateria termostatyczna. Co to jest bateria termostatyczna, jak działa i z czego się składa?

CO TO JEST BATERIA TERMOSTATYCZNA?

Najważniejszą cechą odróżniającą baterię termostatyczną od innych baterii łazienkowych jest to, że umożliwia ona utrzymanie pożądanej temperatury podczas nalewania wody do wanny lub brania prysznica. Zastosowana w niej technologia pozwala w zaledwie parę sekund ustawić, a następnie utrzymać optymalną temperaturę wody, z czego wynika szereg zalet, o których będzie nieco dalej. Baterie z termostatem instaluje się najczęściej w kabinie prysznicowej albo przy wannie, ale rozwiązanie to jest na tyle praktyczne, że przy umywalce również się je wykorzystuje. Z czego wynika tak duża popularność i jak działa bateria termostatyczna?

JAK DZIAŁA BATERIA TERMOSTATYCZNA?

Główna zasada działania jest bardzo prosta – bateria miesza ze sobą wodę ciepłą i zimną, aby miała wybraną temperaturę. Utrzymuje się ona niezależnie od tego, jakie jest ciśnienie wody. W zwykłych bateriach, żeby ustawić temperaturę, trzeba ręcznie regulować zawory ciepłej i zimnej wody. Jest to nie raz czasochłonne i uciążliwe, zwłaszcza kiedy komuś zależy na szybkim wzięciu prysznica. Poza tym podczas czasu regulacji leci woda, która zostaje zmarnowana.

Bateria termostatyczna i jej specyficzna budowa problem ten rozwiązuje. Najważniejszymi elementami jej konstrukcji są głowica termostatyczna i zawór termostatyczny. Zawór jest odpowiedzialny za mieszanie ciepłej wody z zimną, aż osiągnie wymaganą temperaturę. Z kolei głowica termostatyczna odpowiada za reakcję na ewentualne odchylenia w temperaturze i warunkuje utrzymanie jej na stałym poziomie. Budowa baterii termostatycznej uwzględnia wykorzystanie rozszerzalności cieplnej. W środku znajduje się materiał podatny na działanie ciepła, który zależnie od tego, jaka oddziałuje na niego temperatura, rozszerza się bądź kurczy. Zmiana jego objętości przekłada się na to, że zawór termostatyczny otwiera się lub zamyka. Dzieje się to samoczynnie, więc ręczna regulacja temperatury nie jest potrzebna.

ZNACZENIE MA MONTAŻ

Bateria termostatyczna jest jednym z tych elementów, których sprawność działania jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowo przeprowadzonego montażu. Instalacja nie jest skomplikowana i można podjąć się jej na własną rękę. Jednak przez wzgląd na to, że wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, zaleca się, by pracy tej podjął się specjalista mający w tym zakresie doświadczenie.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z BATERII TERMOSTATYCZNEJ

Skoro wiadomo już, co to bateria termostatyczna, należałoby się zastanowić, dlaczego warto wydać więcej na armaturę tego rodzaju. Korzyści płynących z wyboru tego rozwiązania jest wbrew pozorom sporo. Oto kilka z tych, jakie wymienia się najczęściej.

Stała temperatura wody

Ta właściwość baterii z termostatem przewinęła się wcześniej już kilkukrotnie i jest to główny powód zainteresowania się tym wariantem. W krótkim czasie po odkręceniu kurka woda ma odpowiednią temperaturę i nie zmieni się ona nawet wtedy, kiedy zmieni się ciśnienie w instalacji. Nie ma więc ryzyka, że na skórę nagle poleje się zimna lub gorąca woda.

Większe bezpieczeństwo

Ponieważ nie będzie obaw o to, że woda będzie za gorąca albo za zimna, znacząco zwiększa się bezpieczeństwo użytkowania. Ma to szczególne znaczenie w domach, gdzie są małe dzieci albo osoby starsze. Zarówno maluchy, jak i seniory nie zawsze potrafią samodzielnie wyregulować temperaturę. Przez trudności w ustawieniu optymalnej temperatury w ich przypadku ryzyko poparzenia jest znacznie większe. Mając baterię termostatyczną, nie trzeba się o to martwić, bo do gwałtownych zmian temperatury dochodzić nie będzie.

Większe oszczędności

Jednym z atutów baterii jest mniejsze zużycie wody i energii, co pozwala zmniejszyć rachunki i zwiększyć oszczędności. Szacuje się, że oszczędności związane z poborem wody i energii mogą się zwiększyć nawet o 60%.

Wygoda użytkowania

Wszystkie powyższe cechy i korzyści związane z użytkowaniem baterii termostatycznej wiążą się z kolejną zaletą tego rozwiązania, a mianowicie komfortem. Wystarczy odkręcić wodę, a urządzenie niemal natychmiast ustawi pożądaną temperaturę. Nawet podczas długiego prysznica albo nalewania pełnej wanny nie trzeba martwić się o to, że w pewnym momencie zacznie lecieć zimna woda.

Nowoczesny design

Podczas planowania remontu łazienki w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na to, by była ona przemyślana pod względem funkcjonalności. Jednak przekrój wyposażenia łazienkowego zachęca do tego, by nieco bardziej eksperymentować i zadbać o dopracowaną aranżację. Zacząć trzeba od wyboru najważniejszych sprzętów, a więc kabiny prysznicowej, wanny, umywalki. Dobrej klasy urządzenia sanitarne jak kabiny prysznicowe walk in lub modułowe oferuje producent kabin prysznicowych i brodzików SanSwiss. Następnie dobiera się pasujące do wystroju i urządzeń baterie łazienkowe. Armatura również może być stylowa i elegancka, a bateria termostatyczna jest tego doskonałym przykładem. Zatem jest nie tylko elementem warunkującym wygodę i bezpieczeństwo, ale może poprawić walory estetyczne łazienki.

BATERIA TERMOSTATYCZNA NATYNKOWA CZY PODTYNKOWA?

Przeglądając dostępne na rynku modele, znaleźć można baterie termostatyczne w dwóch podstawowych rodzajach – baterie podtynkowe i natynkowe. Pierwsze stanowią świetną propozycję do łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. W takich wystrojach mniej znaczy więcej, ogranicza się liczbę kolorów i dekoracji. Baterie podtynkowe są właściwie niewidoczne, a cała instalacja znajduje się pod płytkami. Widoczny jest sam termostat. W przypadku kabiny prysznicowej będzie to sama słuchawka prysznicowa lub deszczownica.

Drugi typ baterii, czyli baterie termostatyczne natynkowe dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie armatura ma być jednym z elementów dekoracyjnych. Taki wariant świetnie sprawdza się we wnętrzach klasycznych lub retro. Wtedy też warto skoncentrować się na modelach stylizowanych i zdobionych, a bateria z pewnością doda klimatu.

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY ZAKUPIE BATERII?

Jeszcze przed zakupem należy sprecyzować, jaki styl aranżacyjny ma być we wnętrzu, jakie są oczekiwania użytkowników i możliwości samej łazienki. Warto też zweryfikować opinie na temat poszczególnych modeli, aby wyposażyć się w baterię, która posłuży przez długi czas. Najlepiej skoncentrować się na renomowanych producentach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku baterii podtynkowej, do której ciężko dostać się bez rozkuwania płytek.

PODSUMOWANIE

Wiedząc, czym jest bateria z termostatem, jak działa i jakie są jej zalety, decyduje się na nie coraz więcej osób. To nowoczesna propozycja, jaka znajdzie swoje zastosowanie w każdej łazience. Wystarczy zastanowić się nad tym, jaki styl aranżacyjny będzie we wnętrzu, określić, czy ma to być bateria natynkowa, czy podtynkowa i wybrać odpowiedni model. Stawiając na dobre urządzenie i sprawdzonego producenta, można mieć pewność, że bateria termostatyczna zapewni wygodę użytkowania przez długi czas.