SANSWISS – WIESZAKI NA RĘCZNIKI JAKO ELEMENT WYSTROJU ŁAZIENKI

Są takie elementy wyposażenia, na które nie zwraca się szczególnej uwagi. Są, bo być powinny. Stąd ich wybór się bagatelizuje, nie poświęca się mu dużo czasu. To błąd, bo właśnie te niepozorne przedmioty mogą sprawić, że aranżacja będzie wyglądać na ciekawszą. W przypadku łazienki przykładem są wieszaki na ręczniki.

Oczywiste jest, że wieszaki na ręczniki będą w okolicy umywalki, wanny bądź kabiny prysznicowej. Ważne, by do ręczników był łatwy dostęp zawsze wtedy, kiedy będą potrzebne. Jednak producenci wyposażenia prześcigają się w coraz to nowszych modelach. Uchwyty na ręczniki do łazienki różnią się między sobą pod wieloma względami – wielkością, kolorem i kształtem. Można więc wybrać takie, które będą nie tylko funkcjonalne, ale staną się ciekawą dekoracją. Jak wybrać model łączący w sobie funkcjonalność i estetykę?

WIESZAKI ŁAZIENKOWE PASUJĄCE DO STYLU ARANŻACYJNEGO

W zależności od charakteru wystroju należy sięgać po inne dodatki, dotyczy to również wieszaków. Powinny pasować pod względem całości i designu do stylu aranżacyjnego. Oto kilka przykładów. Jeżeli łazienka jest utrzymana w klimacie retro, to pięknie prezentować się będą wieszaki łazienkowe czarne. Mogą być proste lub wykończone ceramicznymi elementami z grafiką przedstawiającą kwiaty bądź motywy ludowe.

Do łazienki urządzonej w stylu nowoczesnym lub industrialnym dobrą propozycją będą modele proste i pozbawione zdobień. Dobrze sprawdzą się nowoczesne wieszaki na ręczniki chromowane. Mogą być stojące lub wiszące. Ciekawie będą wyglądać te mające nieco kwadratowe kształty.

Jeszcze inaczej należy podejść do wyboru, kiedy łazienka ma być w stylu glamour. Ten styl aranżacyjny wyróżnia się przepychem i elegancją. Jedną z cech charakterystycznych jest obecność złota i połysku. Dlatego też strzałem w dziesiątkę będą złote wieszaki na ręczniki. Perfekcyjnie wpiszą się w panujący we wnętrzu klimat.

WIESZAKI ŁAZIENKOWE STOJĄCE I PRZYMOCOWANE DO ŚCIANY

Uchwyty na ręczniki można podzielić na te stojące i te, które przymocowuje się do ściany. Zdecydowanie najprościej włączyć w wystrój wieszaki do łazienki stojące. Wystarczy takowy postawić w dowolnym miejscu na podłodze i gotowe. Inaczej wygląda to z wieszakami wiszącymi na ścianie. Wtedy też trzeba przygotować podłoże, a więc wywiercić dziurę w płytkach lub ścianie.

Alternatywą mogą być samoprzylepne wieszaki na ręczniki. Jednak nawet te lepszej jakości z czasem zaczynają spadać. Niektórzy decydują się na montaż haczyków na drzwiach, ale to nie wygląda estetycznie i nie jest szczególnie funkcjonalne, bo z wanny lub kabiny prysznicowej do drzwi najczęściej jest daleko, a ręcznik powinien być pod ręką.

WIESZAK STOJĄCY CZY WISZĄCY?

Jeden i drugi ma swoje zalety i wady. Wieszaki stojące na ręczniki można postawić w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili. Nie trzeba planować ich ułożenia już na etapie remontu, a jeśli domownicy postanowią nieco zmienić aranżację lub wykonać remont, to wystarczy przesunąć wieszak. Poza tym takie wieszaki zapewniają większą przestrzeń, kiedy po kąpieli będą suszyły się ręczniki, a to duży plus patrząc na to, że w łazience jest problem z nadmiarem wilgoci. Co z wadami? Takie wieszaki trzeba przesuwać podczas sprzątania podłogi, mogą też zajmować zbyt dużo miejsca, kiedy łazienka ma małą powierzchnię.

Wieszaki łazienkowe wiszące również mają zalety. Przede wszystkim nie zajmują miejsca na podłodze, więc sprawdzą się w mniejszych wnętrzach. Nie trzeba ich także przesuwać podczas sprzątania. Nie są jednak mobilne, więc należy dobrze przemyśleć kwestię tego, gdzie taki wieszak będzie się znajdować. Konieczne będzie wywiercenie otworów, co zajmuje więcej czasu aniżeli postawienie. Wyjątek stanowią wieszaki samoprzylepne, ale te mają znacznie mniejszą trwałość. Jednak jeżeli ma to być rozwiązanie tymczasowe, to sprawdzą się dobrze.

WAŻNY JEST MATERIAŁ WYKONANIA WIESZAKÓW

Przeglądając wieszaki na ręczniki, bierze się pod uwagę nie tylko ich design i sposób montażu. Liczy się też materiał, z jakiego są wykonane. Najtańsze, ale przy tym najmniej wytrzymałe są wieszaki plastikowe. Kiedy będą wisieć na nich ciężkie mokre ręczniki, to szybko zaczną spadać ze ściany. Znacznie lepsze są uchwyty na ręczniki ze stali bądź drewna. Co prawda są droższe niż plastikowe, ale są przy tym wytrzymałe, dobrze sobie radzą z ciężarem ręczników i wyglądają bardzo estetyczne. Mimo to, w przypadku wieszaków drewnianych najlepiej zweryfikować, czy są zabezpieczone przed działaniem wilgoci, aby drewno nie psuło się pod wpływem wody.