Parawany nawannowe

Najczęściej wśród domowników są zwolennicy kąpieli w wannie i ci, którzy preferują korzystanie z kabiny prysznicowej. Obie opcje mają swoje zalety, wybór więc jest dosyć trudny. O ile w przestronnej łazience można rozważyć instalację każdego z tych rozwiązań i mogą być w niej jednocześnie, o tyle przy mniejszych przestrzeniach jest to raczej niemożliwe. Można jednak uzyskać pewien kompromis. Wystarczy zainwestować w dobrej klasy parawan nawannowy.

Aranżacja małej łazienki, może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy trzeba zadbać, aby była jednocześnie ergonomiczna i estetyczna. W wielu przypadkach łazienka to najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, a zmieścić się w nim musi sporo urządzeń sanitarnych i pralka. Należy dobrze zastanowić się nad zagospodarowaniem przestrzeni, bo liczy się każdy metr. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca będzie parawan nawannowy.

CZY WANNA Z PARAWANEM JEST WYGODNA?
Remont łazienki zawsze wiąże się z wieloma dylematami, a szczególnie gdy w grę wchodzi mała łazienka. Aranżacje tego typu mają w pierwszej kolejności zapewniać wygodę użytkowania, a parawan nawannowy bez zwątpienia ją zapewni. Montuje się go na wannie, dzięki czemu można z niej korzystać w sposób tradycyjny, a więc biorąc długą kąpiel w wannie wypełnionej wodą, albo wziąć w niej prysznic jak w kabinie prysznicowej. Parawan będzie pełnił taką samą funkcję jak drzwi kabiny, a więc ochroni przed zachlapaniem ścian i podłogi. Można go złożyć i rozłożyć. Na tym nie koniec zalet.

ZALETY PARAWANÓW NAWANNOWYCH
Aby wyposażyć łazienkę w parawan, nie trzeba czekać na remont. Można go zamontować w dowolnym momencie. Oznacza to dużą oszczędność pieniędzy. Po pierwsze parawan jest tańszy niż dobra kabina prysznicowa a po drugie, nawet jeśli okaże się, że wanna wbrew oczekiwaniom nie spełnia wymagań domowników, nie trzeba szykować się do kosztownego remontu.

Drugą zaletą jest oszczędność miejsca, a tego w małej łazience brakuje. Decydując się na to rozwiązanie, można cieszyć się zaletami i wanny i prysznica bez konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na kabinę. Do tego podczas brania prysznica zużycie wody jest znacznie niższe niż w przypadku kąpieli w wannie, co przekłada się na niższe rachunki. Chociaż największą motywacją skłaniającą do zakupu parawanu jest jego funkcjonalność, to stawiając na model pasujący do aranżacji, można z niego uczynić dekorację i integralną część wystroju.

RODZAJE PARAWANÓW – KTÓRY Z NICH WYBRAĆ DO MAŁEJ ŁAZIENKI?
Mała łazienka z wanną, w której zamontowany zostanie parawan, może być jeszcze bardziej funkcjonalna niż do tej pory. Jednak typów parawanów jest kilka, więc wybór tego jednego nie jest do końca oczywisty. Oto podstawowe rodzaje, jakie są dostępne w sprzedaży.
Parawany jednoczęściowe wahadłowe. Taki model montuje się na ukrytym w ściennej listwie zawiasie. Można go składać i rozkładać w zależności od potrzeb.
Parawany nawannowe przesuwne. Jest to parawan, w którym wykorzystano podobny mechanizm, jaki spotyka się w szafach z drzwiami przesuwnymi. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala zabezpieczyć przed wodą większą powierzchnię niż pojedyncze skrzydło, a tym samym jest bardzo praktyczny.
Parawany dwuczęściowe składane lub inaczej parawany harmonijkowe. Takie parawany mają drzwi składane i nie trzeba montować prowadnic na rancie wanny. Wystarczające będzie przykręcenie profilu do ściany. One także dają duże pole do manewru. Można je złożyć na pół albo rozłożyć na całą szerokość.
Parawany dwuczęściowe z elementem stałym. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z elementu stałego, który jest nieruchomy oraz części otwieranej. Modele te prezentują się bardzo nowocześnie, a elementy parawanów mogą łączyć stylowe profile współgrające z kolorystyką łazienki. Rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy część otwierana nie koliduje z baterią prysznicową.

DLACZEGO WYBRAĆ PARAWAN NAWANNOWY DWUCZĘŚCIOWY SKŁADANY?

Każdy typ parawanu może stanowić dobrą propozycję do małej łazienki. Jednak szczególną popularnością cieszą się parawany dwuczęściowe składane. Z reguły mała łazienka to też mała wanna, więc przestrzeń, na jakiej będzie znajdować się parawan, jest dość ograniczona. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że parawan, który będzie miał 70 cm, nie ochroni w pełni łazienki przed zachlapaniem wodą. Lepiej więc postawić na coś większego. Jednak przy montażu parawanu musi pozostać miejsce na to, by swobodnie wejść do wanny. To z kolei oznacza, że parawan nie może być zbyt szeroki. Wygląda to na patową sytuację, ale z pomocą przychodzą właśnie parawany nawannowe dwuczęściowe składane, które ten problem rozwiązują.

Obydwie części takiego parawanu są ruchome, co pozwala na ustawienie ścianek wedle potrzeb. Taki parawan można złożyć podczas wchodzenia do wanny i brania zwykłej kąpieli, dzięki czemu nie utrudnia wchodzenia do wanny, nawet kiedy jest ona jedną z mniejszych. Natomiast przed prysznicem, a już po wejściu do wanny, da się go rozłożyć, przez co skutecznie ochroni ściany i podłogę przed wodą. Jeśli w łazience jest mało miejsca, to można również rozważyć modele przesuwne, które poruszają się w obrębie krawędzi wanny. Natomiast kiedy jest miejsce na to, by ścianki parawanu się składały, to bez obaw można rozważyć parawan harmonijkowy.

CZYSZCZENIE PARAWANÓW NAWANNOWYCH

Jedno z pytań, jakie nieraz pojawiają się przy okazji parawanów, dotyczy tego, jak wygląda czyszczenie. Parawan nawannowy czyści się dokładnie tak samo, jak drzwi i ścianki kabiny. Najlepiej wybrać taki model, na którym znajduje się powłoka ochronna. W przypadku parawanów marki SanSwiss jest to powłoka Aquaperle. Jej obecność sprawia, że woda będzie spływać pojedynczymi kroplami, a nie jak to ma miejsce w przypadku szyby bez ochrony strumieniami. Dzięki temu na powierzchni nie powstają zacieki i mikroosady, których później dość trudno się pozbyć. W efekcie czyszczenie jest bardzo proste i szybkie, a parawan będzie doskonale wyglądał przez lata.