JAKIE SIEDZISKO POD PRYSZNIC?

Kabina prysznicowa jest jednym z podstawowych elementów niemal każdej łazienki. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni. Ponadto osobom mających kłopoty z mobilnością zapewnia większą wygodę niż wanna. Aby jeszcze bardziej wpłynąć na komfort użytkowania, można pomyśleć nad dodatkowym miejscem do siedzenia w kabinie. Jakie siedzisko pod prysznic warto wybrać?

Jeszcze do niedawna znajdujące się w kabinie prysznicowej siedziska kojarzyły się przede wszystkim z łazienkami dla osób z niepełnosprawnością. Teraz podejście się zmieniło, a rozwiązanie to docenia coraz więcej osób. Dla kogo jest to dobra propozycja i jakie siedziska pod prysznic są do wyboru?

KOMU PRZYDA SIĘ SIEDZISKO POD PRYSZNIC?

W dalszym ciągu jest to w pierwszej kolejności nieocenione wsparcie dla osób  z niepełnosprawnością. Wchodząc pod prysznic, nie muszą się obawiać, że się przewrócą lub mają zbyt mało siły na wzięcie prysznica. Mogą usiąść i umyć się w bezpieczniejszych warunkach. Siedziska do kabin prysznicowych przydadzą się w domach, gdzie mieszkają osoby starsze lub małe dzieci. To także znakomita propozycja dla osób, które lubią brać długie prysznice. Wygodne siedzisko pozwoli się jeszcze bardziej zrelaksować.

SIEDZISKO POD PRYSZNIC – CO JEST DO WYBORU?

Nie ulega wątpliwości, że siedziska są bardzo praktyczne. Wybierając model do własnej łazienki, należy zweryfikować przede wszystkim wytrzymałość i maksymalne obciążenie. Siedzisko pod prysznic montowane do ściany musi zapewniać bezpieczeństwo osobom o różnej wadze. Istotny jest także materiał wykonania. Siedzisko musi być przyjemne w dotyku. Najczęściej do wyboru są modele z tworzyw sztucznych, ale zdarzają się też z odpornego na wilgoć drewna egzotycznego. Przy czym w ich przypadku trzeba się liczyć z wyższą ceną. Niektórzy decydują się siedziska wykończone płytkami ceramicznymi. Najczęściej wykańcza się je tymi samymi płytkami, jakie znajdują się w całej kabinie prysznicowej, są dyskretne i nie rzucają się w oczy. Mogą być też siedziska kamienne, ale chociaż wyglądają ładnie, mogą być zimne, a przez to mało przyjemne w dotyku.

SIEDZISKA POD PRYSZNIC W OFERCIE SANSWISS

Dobrą opcją jest siedzisko pod prysznic składane. W razie potrzeby można je łatwo rozłożyć, a kiedy nie jest potrzebne, nie zajmuje przestrzeni. Przykładem tego rodzaju siedzisk są te, które proponuje SanSwiss. Ich konstrukcja jest zgodna z normami medycznymi, więc sprawdzą się jako siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych. Ich obciążenie to aż 120 kg, a po złożeniu przylegają do ściany. Są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – szarym i białym. Dzięki temu można dopasować siedzisko do brodzika lub koloru płytek ceramicznych.

JAK NIE SIEDZISKO TO CO?

Tradycyjne siedziska pod prysznic montuje się do ściany. Niektórzy obawiają się, że wiercenie w płytkach może je uszkodzić, przez co przestrzeń wewnątrz kabiny prysznicowej przestanie się ładnie prezentować. Tak samo wątpliwości mogą mieć osoby, które z jednej strony myślą o tym rozwiązaniu, z drugiej nie są całkowicie pewne. I właśnie wtedy warto zdecydować się na przykład na taboret do kabiny prysznicowej. To doskonała propozycja do każdej łazienki, w której z różnych względów nie da się zamontować siedziska bądź ławeczki lub siedzisko ma być tymczasowe. Taki taboret ma solidną najczęściej stalową albo aluminiową konstrukcję i antypoślizgowe nóżki, więc nie trzeba się obawiać, że będzie się przesuwać bądź rysować brodzik. W zależności od potrzeb inwestorów można postawić na taboret o stałej lub regulowanej wysokości. Osobom z niepełnosprawnością poleca się specjalne krzesła z wyprofilowanym siedziskiem i oparciem.