ŁAZIENKA Z OKNEM

Okno w łazience to funkcjonalne rozwiązanie, które z pewnością docenią domownicy. W ciągu dnia w pomieszczeniu będzie jasno i nie będzie konieczności zapalania światła. Łatwiej też odprowadzić nadmiar wilgoci. Jak urządzić taką łazienkę, by zapewniała maksimum komfortu?

Obecność okna w łazience to jedno z ciekawszych rozwiązań architektonicznych. Łazienka wcale nie musi być w ciasnym i ciemnym pomieszczeniu! Coraz większa grupa inwestorów myśli o jej zorganizowaniu we wnętrzu jasnym i przestronnym, w którym jest okno.

ŁAZIENKA BEZ OKNA CZY Z OKNEM – NA CO SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Jeżeli jest taka możliwość, to zawsze łazienka z oknem będzie lepszym pomysłem. Lepszy dostęp do światła, optymalna cyrkulacja powietrza, a tym samym brak problemów z nadmiarem wilgoci są zachęcające. Łazienka bez okna jest ciemniejsza i mniej przytulna, ale nie każdy może pozwolić sobie na komfort aranżacji wnętrza z oknem. Najzwyczajniej nie pozwala na to projekt budynku. Najlepszą sytuację ma się podczas budowy domu, albo kiedy istnieje możliwość zorganizowania łazienki w piwnicy lub na poddaszu.

Jednak mieszkając w bloku lub kamienicy, gdzie pierwotny projekt nie uwzględnił okna do łazienki, będzie to trudne. Wtedy też warto sięgnąć na przykład po niektóre gatunki roślin, które z jednej strony będą wprowadzać nastrój, z drugiej będą pochłaniać wilgoć. Rośliny do łazienki bez okna co jakiś czas trzeba przenieść do innego pomieszczenia, by dostarczyć im nieco światła, ale już po paru godzinach będą mogły wrócić, by znów stanąć na półce w łazience.

OKNA PLASTIKOWE CZY OKNA DREWNIANE – JAKI JEST NAJLEPSZY WYBÓR DO ŁAZIENKI?

Decydując się na okno w łazience, trzeba mieć na uwadze, że łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, gdzie jest bardziej wilgotno niż w pozostałych pomieszczeniach. Z tego względu wiele osób wybiera okna z PCV, które nie wymagają szczególnych zabiegów konserwujących i są odporne na wilgoć. Czy to znaczy, że trzeba rezygnować z okien drewnianych? Niekoniecznie. Można postawić na okna z drewnem dębowym, sosnowym lub świerkowym, ale trzeba pamiętać o regularnej konserwacji. Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, okna tego typu cieszą się rosnącym zainteresowaniem, mimo że są kosztowniejsze aniżeli okna z PCV.

OKNA DACHOWE W ŁAZIENCE NA PODDASZU

W zależności od tego, jak duża jest łazienka, jak przedstawia się jej ustawność i jaki efekt chce uzyskać inwestor, okno może być inne. Jeżeli dobrze się całość przemyśli, to mała łazienka z oknem będzie wyglądać równie ciekawie jak ta w przestronnej willi. Jednak okno nie będzie wtedy zbyt duże. Ciekawą propozycją są okna okrągłe, które wyglądają bardzo oryginalnie w porównaniu z tradycyjnymi prostokątnymi. Interesujące są też okna narożne. Dysponując przestronnym domem, warta uwagi jest łazienka z oknem balkonowym. W przypadku kiedy łazienka ma być na poddaszu, wiele narzuca konstrukcja dachu. Okna dachowe na poddaszu mają kształt mniejszego lub większego prostokąta.

Łazienka z oknem - wszystko, o czym musisz pamiętać

WANNA CZY PRYSZNIC W ŁAZIENCE Z OKNEM

Wyposażenie łazienki jest uzależnione od oczekiwań domowników i wielkości pomieszczenia. Wanna pozwala na długą relaksującą kąpiel, a jeżeli wyposaży się ją w parawan nawannowy, może także pełnić rolę prysznica. Z kolei kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca, a kąpiel jest szybsza i wygodniejsza, niż prysznic w wannie. Modnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest ścianka walk in. Łazienka z oknem i prysznicem jest lepszym rozwiązaniem, kiedy w domu są dzieci lub osoby starsze mogące mieć problem z samodzielnym podnoszeniem nóg i wchodzeniem do wanny.

CZYM ZASŁONIĆ OKNO W ŁAZIENCE?

Aranżując łazienkę, nie można zapominać o tym, że ma gwarantować intymność. Dlatego też od razu warto wziąć pod uwagę coś, co pozwoli zasłonić okno i odgrodzić się od ewentualnych spojrzeń. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów osłon, a to, która z nich będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od tego, w jakim stylu będzie urządzona łazienka i jakie są w niej kolory. Najczęściej wybiera się rolety, żaluzje, firanki i zasłonki, choć w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które inwestują w matową folię.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, PROJEKTUJĄC ŁAZIENKĘ Z OKNEM?

Podczas planowania aranżacji należy pamiętać o tym, że łazienka ma być funkcjonalna i estetyczna zarazem. Urządzenia sanitarne muszą być tak rozmieszczone, by gwarantowały komfort użytkowania. Wyzwaniem może być wąska łazienka z oknem, w której trzeba zmieścić wszystkie urządzenia. Przy takich łazienkach, zamiast wanny powinna być kabina prysznicowa. W małych łazienkach trzeba wykorzystać ściany i zrobić na nich na przykład półki.

Niezależnie od tego, czy w łazience ma być kabina, czy wanna, nie powinna znaleźć się bezpośrednio przy oknie. Z jednej strony będzie to mało komfortowe dla użytkownika. Z drugiej natomiast łatwo o zachlapanie szyby, więc czyszczenie byłoby częstsze. Utrudniony byłby także dostęp do okna, kiedy trzeba je otworzyć lub umyć.

Pomimo tego, że łazienka z oknem jest dosyć jasna, warto dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia. Powinno być oświetlenie główne, dodatkowe przy lustrze i dekoracyjne, które podświetli dekoracje.