Jakie są zasady doboru kabiny prysznicowej do małej i dużej łazienki?

Co prawdopodobnie nie będzie odkryciem kierujemy się: rozmiarem, ale też kolorem, typem drzwi, kształtem kabiny i faktem czy ma brodzik.

Do małej łazienki wybieramy kabiny narożne. Wtedy zastosowanie mają kabiny kwadratowe, najbardziej popularne to 80×80 i 90×90 cm. Najlepiej, żeby miały drzwi przesuwne lub wahadłowo-składane, otwierane na jedną czy też dwie strony lub dodatkowo składane na siebie, co pozwala złożyć kabinę i zmniejszyć znacznie jej wystawanie na łazienkę, kiedy użytkujemy ją w inny sposób niż kąpiel. Nawet poglądowo proszę się przyjrzeć kabinie U-kształtnej Liga Kermi w takim zastosowaniu. Korzystaniu z takich modeli sprzyjają mechanizmy dolnych rolek (w drzwiach przesuwnych), które usprawniają pracę drzwi, a uszczelki w kształcie rynny pozwalają na ich szczelniejsze domknięcie. Jeśli mamy do zabudowy niszę, sprawa jest prosta, kupujemy tylko drzwi, z dobrym systemem listew i uszczelek. W małych łazienkach sprawdzą się także kabiny ćwierćkoliste z przesuwnymi drzwiami.

 

Z walk-inem również będziemy się czuć komfortowo w niewielkiej łazience, pod pewnymi warunkami.

Przezroczysta tafla szkła, brak drzwi w Walk-inach, które zabrałyby miejsce na otwieranie i brak brodzika optycznie powiększają pomieszczenie. W ogóle kabiny bez brodzika sprawdzą się w małej łazience, nie tylko te typu walk-in. O jedno trzeba zadbać przy projektowaniu w tych warunkach – o odpływ. Podłoga powinna być wtedy lekko nachylona w stronę odpływu, tworząc lejek, którym woda ucieknie po kąpieli. Powinniśmy mieć też na uwadze wydajne ogrzewanie w łazience, aby nie przymarzać w kabinie montowanej na podłodze.

Walk – iny jednak przede wszystkim nadają się do dużej łazienki. Tworzą otwarty charakter strefy natryskowej, dzięki czemu wilgoć łatwiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Korytarz, w którym możemy brać kąpiel w dużej przestrzeni, w dwie osoby, po prostu wchodząc – daje komfort. Długie ścianki zabezpieczają przed rozchlapywaniem się wody. Do dużej łazienki jak najbardziej nadają się też kabiny z kolorowymi profilami, które w zestawieniu z kolorem ścian dadzą nam kontrast i podkreślą wyrazistość miejsca. Również kabiny z mlecznym szkłem, printami, taflą lustra, wszystko to co optycznie zmniejsza przestrzeń, ale jest ciekawe dla naszego oka. Czyli również bardzo modne ostatnio grafity i czernie.

Autor: Kamila Radka